Zbliżająca się okrągła rocznica w historii polskiej policji, która zbiega się z datą utworzenia policji kobiecej, to znaczący moment w dziejach służby. 26 lutego 1925 roku minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski podjął decyzję o powołaniu kobiecej formacji policyjnej. W kolejnych latach w Warszawie odbyły się kursy, które zatrudniły pierwsze policjantki, zwłaszcza w obszarze zwalczania przestępczości związanej z nierządem i handlem ludźmi. Przez dekady policja kobieca zyskała na znaczeniu, a dziś w strukturach krajowych służb mundurowych pracuje ponad 38 tysięcy kobiet.
Historia policji kobiecej w Polsce rozpoczęła się z trudnościami, jednak z czasem stała się wzorem do naśladowania w innych krajach. Na początku niewielu wierzyło w skuteczność tej formacji, lecz determinacja pierwszych policjantek oraz ich zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych przyniosły pozytywne rezultaty. Współpraca z organizacjami kobiecymi oraz szkolenia, które przebiegały w Warszawie, przyczyniły się do ich profesjonalizacji oraz stopniowego wzrastania ich roli w strukturach policji.
Obecnie policja kobieca w Polsce osiągnęła bardzo wysoki poziom, z ponad 20 tysięcy kobiet w służbie. Wzrost ich liczby oraz zmiany w przydziałach pozwoliły na bardziej efektywne wypełnianie misji policyjnej, w tym działania prewencyjne i kryminalne. Najnowsze dane z 1 lutego 2025 roku wskazują, że kobiety stanowią znaczny odsetek w siłach policyjnych, co ukazuje ewolucję postrzegania ich roli w służbie. Wkrótce lokalne obchody 100-lecia kobiecej policji w Słupsku będą stanowiły doskonałą okazję do refleksji nad historią i osiągnięciami tej ważnej formacji.
Źródło: Policja Słupsk
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także